Rubriky
Nezařazené

Brněnské vodojemy Žlutý kopec v plné kráse

Třetí měsíc v roce, tři vodojemy, tři dny! Magie Vodojemů Žlutý kopec přitáhla od jejich prvního otevření na tisíce návštěvníků. Ve své plné kráse, tedy všechny tři nádrže i s návštěvnickým centrem a revitalizovaným parkem, se veřejnosti otevřou na Světový den vody 22. března 2024.

Oficiální zahájení provozu za přítomnosti zástupců města Brna proběhne o den dříve 21. března. Po celý následující víkend budou návštěvníky čekat působivé audiovizuální instalace plné světla.

„Vodojemy prošly citlivou rekonstrukcí pod vedením architekta Davida Prudíka, která mimo jiné dva z nich zpřístupnila i bezbariérově. Již od provizorního otevření prvního z nich v roce 2020 jsou jednou z nejpoptávanějších turistických památek Brna, a vyprodané termíny prohlídek nás utvrzují v tom, že téměř 150milionová investice byla smysluplná. Stavebně je areál připraven k provozu, aktuálně probíhají prohlídky všech dotčených státních orgánů a čekáme na kolaudaci objektu,” uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Vodojemy Žlutý kopec byly postaveny pro posílení vodovodní soustavy rozrůstajícího se Brna postupně v letech 1874, 1894 a 1917 a svému účelu sloužily až do roku 1997. Veřejnosti byly poprvé ve zkušebním režimu otevřeny v roce 2020, kdy se staly také Turistickou novinkou roku na webu Kudy z nudy. Až do března 2022 si návštěvníci mohli prohlédnout jen jednu z nádrží, i tak byly prohlídky zcela vyprodány. Na podzim roku 2022 se po předchozí rekonstrukci opět otevřel první vodojem a přidal se k němu i druhý cihlový vodojem, zároveň započaly práce na zpřístupnění třetího betonového dvoukomorového vodojemu a na rekonstrukci bývalého domku strážného. Od prvního otevření v roce 2020 je i přes různá provozní omezení vidělo téměř 32.000 návštěvníků.

„Brány vodojemů otevřeme veřejnosti symbolicky na Světový den vody 22. března. Až do neděle 24. března jsme rozšířili otvírací dobu a návštěvníci nejenže poprvé vstoupí do třetího betonového vodojemu, ale užijí si všechny prostory jinak díky působivým audiovizuálním instalacím. V prvním a druhém cihlovém vodojemu budete moct zažít ochutnávku festivalu PROTOTYP, jenž se v plném rozsahu uskuteční na podzim. V betonovém vodojemu připravují instalaci s názvem Critical Level hudební a mediální umělci Jiří Suchánek a Petr Bradáček,” láká Jana Janulíková, ředitelka TIC BRNO. Vstupenky na otvírací víkend i na další termíny budou v prodeji od 22. února na stránce www.vodojemybrno.cz.

V rámci rekonstrukce byl rozebrán a znovu postaven bývalý domek strážného, který bude sloužit jako návštěvnické centrum. Zde najdete veškeré informace, pokladny, toalety, posezení a zcela nově také výtah. Ten ústí do prvního cihlového vodojemu, který byl podzemní chodbou propojen s třetím betonovým vodojemem, a umožňuje tak vstup do těchto dvou nádrží i lidem s pohybovým omezením. Úpravami prošly i menší stavby v areálu jako armaturní nebo šoupátkový domeček. Nad vodojemy vznikl také nový volně přístupný veřejný park. 

Od března se bude režim ve vodojemech zcela měnit, díky rekonstrukcím se totiž navýšil limit počtu návštěvníků. Návštěvníci sem budou moci zajít od středy do neděle v otvírací době od 10:00 do 18:00 hodin. Budou si moct také vybrat, zda chtějí absolvovat prohlídku s průvodcem nebo bez, případně mohou využít nabídky audioguidů v několika jazycích či informačních brožur. Rezervace a zakoupení vstupenek bude možné online, v infocentrech TIC BRNO i přímo na místě.

22.–24. 3. 2024 od 9:00 do 21:00

www.vodojemybrno.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *